دسته‌ها
سئو و بازاریابی وبلاگ

دوره های بازاریابی در طول تاریخ

تاکنون، تاریخ بازاریابی، ۴ دوره از تاریخ خود را تجربه کرده است : دوره تولید، دوره فروش، دوره بازاریابی و دوره نهایی، تلفیقی از رابطه میان دوره های پیشین است. تا اواسط دهه بیست، تولید و عملیات، مهمترین بخش بازاریابی را تشکیل می دادند و افزایش کیفیت محصولات و خدمات، به افزایش رضایت مشتری منجر نميشد. اما امروزه، رشد اقتصادی سازمان ها و صنایع، بر مبنای اینترنت و تکنولوژی های وابسته بوده و بسیاری از سازمان ها با فعالیت های تجارت الکترونیک و بازاریابی اینترنتی درگیرند. تجارت الکترونیک به عنوان تعامل میان خریدار و فروشنده بصورت آنلاین تعریف شده است. همچنین در یکی از ساده ترین تعاریف، بازاریابی اینترنتی شامل دستیابی به اهداف بازار از طریق بکارگیری تکنولوژی های دیجیتالی می باشد.

دوره های بازاریابی در طول تاریخ

سال های آغازین قرن بیست و یکم، سال هایی که بشر متمدن مدتها چشم انتظار آن بود، نوید بخش آسایش نیست و چالش های پیش روی انسان ها و تمدن ها، در این سال ها بیش از همیشه تاریخ به چشم می آید. کشورها و تمدن ها می کوشند در این آشوب ها و دگرگونی های نامنتظره ای که پیش می آید، کمترین زیان را ببینند و بیشترین بهره را نصیب خود کنند، كه این امر جز در سایه داشتن برنامه ریزي محیط گرا و آینده نگر حصول نمي یابد.

تاثیر شبکه های کامپیوتری در بازاریابی اینترنتی

یكي از جدیدترین نوآوري ها درعرصه تجارت و كسب و كار، بكارگیري شبكه هاي كامپیوتري و بویژه اینترنت مي باشد. در ابتداي بكارگیري كامپیوتر در فعالیت هاي تجاري و اقتصادي، هزینه هاي مربوطه بسیار بالا بودند و مشكلات متعددي وجود داشت، لذا فقط شركت هاي معدودي كه از توان مالي مناسبي برخوردار بودند از این تكنولوژي استفاده ميكردند. به مرور زمان و در نتیجه پیشرفت علوم رایانه، علاوه بر پیشرفت ها و اختراع هاي جدید در این حوزه، كاهش چشمگیر هزینه هاي بكارگیري این فناوري از یك سو و مزایاي متعدد ناشي از آن از سوي دیگر باعث شده كه در حال حاضر به ندرت بتوان شركتي را یافت كه از این فناوري استفاده نکند.

تاثیر عوامل محیطی در بازاریابی اینترنتی

اخیراً بسیاری از دیدگاه ها، رقابت پذیری را به شدت تحت تاثیر سیاست های دولت می دانند. همچنین برخی دیگر، رقابت پذیری را توانایی وادار کردن مشتری به انتخاب پیشنهادهای سازمان در مقابل رقبا تعریف کرده اند. همچنین با توجه به تغییراتی که در محیط اقتصادی بین المللی رخ داده است، هیچ یک از این تئوری ها برای بیان علت تجارت کشورها و دلیل موفقیت کشوری در صنعت خاص و توانایی یک کشور در حفظ موقعیت رقابتی در بلندمدت کافی نبوده و نیاز به ارائه نظریه ای است که بتواند ورای مزیت نسبی، به بیان دلایل رقابت پذیری یک صنعت در سطح جهان بپردازد. بازاریابی از طریق اینترنت بهینه ترین روش برای کسب درآمد اضافی و افزایش می باشد. همچنین این سیستم با صرفه ترین سیستم بازاریابی میباشد.

0/5

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 2 =